Wyszukiwarka:
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Biuletyn Informacji Publicznej » Organy władzy publicznej » Rada Gminy » Uchwały Rady Gminy » Kadencja 2006-2010 » UCHWAŁA Nr X/133/2007 z dnia 29.10.2007 r.

U C H W A Ł A   Nr X / 133 / 2007

Rady Gminy Ostrów Wielkopolski

z dnia 29 października 2007 r.

 

 
w sprawie procedury uchwalania budżetu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

 

Na podstawie art.53 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 z późn. zm.) - uchwala się, co następuje:

 

 

§ 1. Procedurę uchwalania budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski oraz rodzaj i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu wraz z procesem tworzenia projektu uchwały budżetowej.

 

§ 2. W przygotowaniu projektu budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski uczestniczą kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy, jednostki pomocnicze i przedstawiciele mieszkańców gminy.

 

§ 3. Założenia do opracowania materiałów planistycznych do projektu budżetu ustala Wójt Gminy Ostrowów Wielkopolski uwzględniając m.in.:

1) prognozowaną inflację,

2) przewidywane wykonanie budżetu w roku poprzedzającym rok budżetowy oraz wykonanie z lat ubiegłych,

3) stawki podatkowe i opłaty lokalne obowiązujące w roku poprzedzającym rok budżetowy z uwzględnieniem przewidywanych zmian wchodzących w życie z dniem 1 stycznia roku budżetowego,

4) wskaźniki przyjęte w budżecie państwa,

5) przewidywany stan zatrudnienia na koniec roku poprzedzającego rok budżetowy,

6) wynagrodzenia obowiązujące w roku poprzedzającym rok budżetowy,

7) spłatę zaciągniętych kredytów, pożyczek,

8) przyjęte przez Radę Gminy wytyczne do obowiązującej strategii.

§ 4. Ustala się harmonogram prac poprzedzających opracowanie projektu budżetu na dany rok budżetowy:

1.       Skarbnik Gminy przekazuje założenia do budżetu jednostkom organizacyjnym, jednostkom pomocniczym oraz pracownikom Urzędu Gminy w terminie umożliwiającym przygotowanie danych do projektu budżetu gminy.

2.       Wnioski do projektu budżetu na realizację zadań własnych gminy mogą być składane Wójtowi Gminy przez przedstawicieli mieszkańców do 15 września poprzedzającego rok budżetowy.

3.       Kierownicy jednostek organizacyjnych oraz jednostki pomocnicze na podstawie otrzymanych założeń przedkładają Skarbnikowi Gminy w terminie do 15 września poprzedzającego rok budżetowy wnioski oraz obliczone kwoty dochodów i wydatków wynikających z realizacji zadań.

 

§ 5. Skarbnik Gminy w oparciu o przedłożone materiały i wnioski, także obliczone kwoty dochodów własnych gminy, dotacji celowych na realizację zadań własnych oraz zleconych z zakresu administracji rządowej i subwencji ogólnej z budżetu państwa, opracowuje zbiorcze zestawienie dochodów i wydatków do projektu budżetu i przedkłada Wójtowi gminy w terminie do 31 października poprzedzającego rok budżetowy.

 

§ 6. 1. Wójt Gminy na podstawie materiałów opracowanych przez Skarbnika Gminy przygotowuje projekt budżetu.

2.       Projekt budżetu gminy składa się:

1)      z projektu uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami,

2)      z prognozy łącznej kwoty długu gminy na koniec roku budżetowego i lata następne, wynikającej z planowanych i zaciągniętych zobowiązań,

3)      z informacji o stanie mienia komunalnego.

3.      Projekt uchwały budżetowej określa:

1)      prognozowane dochody gminy według źródeł ich pozyskania sklasyfikowanych do działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej w podziale na dochody: bieżące i majątkowe;

2)      wydatki budżetu gminy w podziale na działy, rozdziały i paragrafy klasyfikacji budżetowej z wyodrębnieniem:

a)      wydatków bieżących, w tym w szczególności wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń, dotacji, wydatków na obsługę długu oraz wydatków z tytułu poręczeń i gwarancji udzielanych przez gminę,

b)      wydatków majątkowych.

3)      źródła pokrycia deficytu lub przeznaczenie nadwyżki budżetu gminy,

4)      przychody i rozchody budżetu gminy.

4.      Projekt uchwały budżetowej zawiera także:

1)      wydatki związane z wieloletnimi programami inwestycyjnymi, z wyodrębnieniem wydatków na finansowanie poszczególnych programów,

2)      wydatki na programy i projekty realizowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej,

3)      plany przychodów i wydatków dochodów własnych jednostek budżetowych oraz Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

4)      limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych,

5)      upoważnienia dla Wójta do zaciągania zobowiązań:

a)      na finansowanie wydatków, o których mowa w punkcie 2 oraz zadania wynikające z kontraktów wojewódzkich,

b)      z tytułu umów, których realizacja w roku następnym jest niezbędna dla zapewnienia ciągłości działania jednostki i termin zapłaty upływa w roku następnym.

6)      zakres i kwoty dotacji podmiotowych udzielanych instytucjom kultury,

7)      dochody i wydatki związane z realizacja zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych gminie odrębnymi ustawami,

8)      inne dotacje,

9)      dochody i wydatki związane z realizacją zadań wspólnych realizowanych w drodze umów lub porozumień między jednostkami samorządu terytorialnego w przypadku realizacji zadań przez gminę.

5.      Projekt uchwały budżetowej może zawierać upoważnienia dla Wójta do:

1)      zaciągania kredytów i pożyczek oraz emisji papierów wartościowych na pokrycie występującego w ciągu roku budżetowego deficytu budżetu gminy,

2)      dokonania zmian w budżecie w zakresie określonym w art. 188 ust. 2 ustawy o finansach publicznych,

3)      przekazania uprawnień innym jednostkom budżetowym do zaciągania zobowiązań z tytułu umów, których realizacja w roku następnym jest niezbędna dla zapewnienia ciągłości działania jednostki i termin zapłaty upływa w roku następnym,

4)      inne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych.

6.W projekcie uchwały budżetowej ustala się rezerwę ogólną w wysokości do 1 % wydatków budżetu gminy . Mogą być tworzone rezerwy celowe do wysokości określonej w ustawie o finansach publicznych.

7.      W projekcie uchwały budżetowej określa się dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i wydatki na realizacje zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zwalczania narkomanii, w wysokości nie mniejszej niż dochody.

 

§ 7. Objaśnienia do projektu budżetu obejmują:

1)      szczegółowe omówienie dochodów z poszczególnych źródeł ze wskazaniem sposobu i podstaw ich obliczenia,

2)      szczegółowe uzasadnienie poszczególnych rodzajów wydatków, a w tym:

a) wydatków na zadania własne o charakterze obligatoryjnym,

b) wydatków na zadania zlecone z zakresu administracji państwowej,

c) wydatków na cele inwestycyjne,

d) dotacje dla jednostek organizacyjnych rozliczających się z budżetem gminy,

e) dotacji dla innych podmiotów,

f) środki wyodrębnione do dyspozycji sołectw,

3)      omówienie przychodów związanych z pokryciem niedoboru budżetowego oraz rozchodów związanych ze spłatami rat kredytowych (pożyczek),

4)      omówienie zadań inwestycyjnych, ze wskazaniem źródeł finansowania.

 

§ 8. Informacja o stanie mienia komunalnego obejmuje dane:

1)      dotyczące przysługujących jednostce samorządu terytorialnego praw własności,

2)      dotyczące innych niż własność praw majątkowych, w tym w szczególności o ograniczonych prawach rzeczowych, użytkowaniu wieczystym, wierzytelnościach, udziałach w spółkach, akcjach oraz o posiadaniu,

3)      o zmianach w stanie mienia komunalnego od dnia złożenia poprzedniej informacji,

4)      o dochodach uzyskanych z tytułu wykonywania prawa własności i innych praw majątkowych oraz  z wykonywania posiadania,

5)      o wydatkach związanych z bieżącym utrzymaniem budynków i nieruchomości,

6)      inne informacje o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia komunalnego.

 

§ 9. Wójt Gminy przedstawia projekt budżetu z objaśnieniami oraz informacją o stanie mienia komunalnego i prognozą długu w terminie do 15 listopada poprzedzającego dany rok budżetowy Radzie Gminy i Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

 

§ 10. 1. Przewodniczący Rady Gminy przesyła niezwłocznie projekt budżetu wraz z materiałami informacyjnymi do zaopiniowania stałym komisjom rady.

2. Komisje Rady Gminy w nieprzekraczalnym terminie 30 dni odbywają posiedzenia, na których formułowane są na piśmie opinie o projekcie budżetu. W przypadku zgłoszenia propozycji wprowadzenia do budżetu nowego wydatku lub zwiększenia wydatku przewidzianego w projekcie, istnieje obowiązek wskazania przez komisję źródła jego sfinansowania.

3. Opinie poszczególnych komisji są podstawą do sformułowania w terminie 7 dni od dnia ich przedstawienia komisji Budżetu, Spraw Gospodarczych i Handlu, ostatecznej opinii o projekcie budżetu.

4. W posiedzeniu Komisji Budżetu, Spraw Gospodarczych i Handlu, na którym opiniowany jest projekt budżetu uczestniczą przewodniczący pozostałych komisji lub ich zastępcy oraz Wójt, Zastępca Wójta i Skarbnik Gminy.

 

§ 11. Przy sporządzaniu projektu porządku sesji Rady Gminy, na której rozpatrywany będzie projekt budżetu, powinny być uwzględnione następujące punkty:

1)      odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem,

2)      odczytanie opinii komisji stałych, w tym opinii komisji Budżetu, Spraw Gospodarczych i Handlu,

3)      odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

4)      dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie,

5)      głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.

 

§ 12. Traci moc Uchwała Nr II/16/2002 Rady Gminy Ostrów Wielkopolski z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie określenia procedury uchwalania budżetu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

 

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§ 14. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Stefan Matuszak

 

 

 

U Z A S A D N I E N I E

 

 do Uchwały Nr X / 133 / 2007

Rady Gminy Ostrów Wielkopolski

z dnia  29 października  2007  roku.

 

 

Przedłożony projekt uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu jest w pełni zgodny z uregulowaniami prawnymi wprowadzonymi ustawą o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2006 r. i wprowadzonymi po tym czasie jej jedenastoma nowelizacjami. Opracowanie całkowicie nowego aktu prawnego jest bardziej czytelne od wprowadzenia zmian do regulującej powyższe zagadnienie uchwały Rady Gminy z 2002 r.