Wyszukiwarka:
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Biuletyn Informacji Publicznej » Organy władzy publicznej » Rada Gminy » Uchwały Rady Gminy » Kadencja 2006-2010 » Uchwała Nr XVI/191/2008 z dnia 13.06.2008 r.

Uchwała  Nr XVI / 191 / 2008
Rady Gminy Ostrów Wielkopolski
z dnia 13 czerwca 2008 r.

 

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrów Wielkopolski w części dotyczącej przebiegu rurociągu paliwowego DN 250 Ostrów Wielkopolski - Wrocław.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142 poz. 1591 z późn zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80 z 2003 r. poz. 717 z późn zm.), a także w związku z uchwałą nr XXX/265/2006 Rady Gminy Ostrów Wielkopolski z dnia 4 kwietnia 2006 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrów Wielkopolski w części dotyczącej przebiegu rurociągu paliwowego DN 250 Ostrów Wielkopolski - Wrocław po stwierdzeniu zgodności poniższych ustaleń z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrów Wielkopolski ze zmianą, Rada Gminy Ostrów Wielkopolski uchwala, co następuje:

 

§ 1. 1. Plan obejmuje obszar części gminy Ostrów Wielkopolski w zakresie przebiegu rurociągu paliwowego DN 250 Ostrów Wielkopolski - Wrocław przez wsie: Gorzyce Wielkie, Łąkociny, Radziwiłłów.

2. Niniejsza uchwała obowiązuje na obszarze, którego granice określa załącznik graficzny pt. „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrów Wielkopolski w części dotyczącej przebiegu rurociągu paliwowego DN-250 Ostrów Wielkopolski - Wrocław" zwany rysunkiem planu, złożony z sekcji od nr 1do nr 6 w skali 1:2000.

3. Integralną częścią uchwały są:

1)   rysunek planu , stanowiący załącznik nr 1,

2)   schemat kolejnych części rysunku planu w skali 1: 25000, stanowiący załącznik
nr 2,

3)   rozstrzygnięcie o sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy oraz zasadach ich finansowania, stanowiący załącznik nr 3,

4)   rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu, stanowiący załącznik nr 4.

 

§ 2. 1. Na rysunku planu obowiązującymi ustaleniami są:

1)   granice opracowania planu - przebiegające wzdłuż wewnętrznej krawędzi linii oznaczającej granicę obszaru planu,

2)   linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu.

 

2.    Ilekroć w niniejszym planie mowa jest o terenach oznaczonych symbolami literowymi, odnosi się to do wszystkich terenów posiadających dany symbol literowy, w tym także dodatkowo oznaczonych liczbą.

 

§ 3. 1. Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1)    rurociągu paliwowym - rozumie się przez to rurociąg służący do transportu ropy naftowej lub produktów naftowych,

2)    infrastrukturze towarzyszącej - rozumie się przez to obiekty integralnie związane z rurociągiem:

a)         urządzenia inżynierskie (przejścia przez przeszkody naturalne i sztuczne),

b)        linie i urządzenia łączności - linia światłowodowa, studzienki światłowodowe,

c)         ochrona katodowa - słupki ochrony katodowej, kabel elektroenergetyczny,

d)        linie i urządzenia elektroenergetyczne,

e)         oznakowanie trasy rurociągu - słupki znacznikowe.

 

2.     Pojęcia użyte, a nie zdefiniowane w  niniejszej uchwale, należy rozumieć zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.

  

ROZDZIAŁ I

USTALENIA OGÓLNE

 

§ 4.  W niniejszym planie ustala się:

1.    orientacyjny przebieg obiektu liniowego tj. rurociągu paliwowego DN 250 wraz z infrastrukturą towarzyszącą,

2.    lokalizację infrastruktury towarzyszącej w granicach strefy bezpieczeństwa.

 

§ 5. Na obszarze niniejszego planu ustala się następujące przeznaczenie terenów:

1.    tereny rolnicze (grunty orne, sady, łąki, pastwiska), oznaczone na rysunku planu symbolem R,

2.    tereny infrastruktury technicznej (rurociąg paliwowy ze strefą bezpieczeństwa), oznaczone na rysunku planu symbolem XR,

3.    tereny wód powierzchniowych (rzeki, rowy), oznaczone na rysunku planu symbolem WS,

4.    tereny dróg, oznaczone na rysunku planu symbolem KD.

 

ROZDZIAŁ II

USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

 

§ 6.  Ustalenia dotyczące przeznaczenia terenów oraz zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego.

 

1.    Dla terenów położonych na trasie obiektu liniowego - rurociągu paliwowego w obszarze objętym planem:

1)        dla terenów rolniczych oznaczonych na rysunku planu symbolem R: ustala się dotychczasowe ich przeznaczenie po zrealizowaniu rurociągu paliwowego. Na etapie eksploatacji dopuszcza się prowadzenie robót remontowo modernizacyjnych. Ponadto ustala się wykonanie wycinki drzew w pasie montażowym o szerokości do 18 m, o którym mowa w § 13 ust. 1,

2)        dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem XR: ustala się przeznaczenie na tereny infrastruktury technicznej (rurociąg paliwowy ze strefą bezpieczeństwa o szerokości 6 m) z wykonaniem wycinki drzewostanu w pasie o szerokości do 6 m, 

3)        dla terenów wód powierzchniowych, oznaczonych na rysunku planu symbolem WS: ustala się dotychczasowe ich przeznaczenie,

4)        dla terenów dróg, oznaczonych na rysunku planu symbolem KD:

a)         1KD - drogi publiczne powiatowe,

b)         2KD - drogi publiczne gminne,

c)         3KD - droga śródpolna

-       ustala się dotychczasowe ich przeznaczenie.

 

2.          Wzdłuż przebiegu obiektu liniowego (rurociągu paliwowego) ustala się wprowadzenie zgodnie z przepisami odrębnymi stref  bezpieczeństwa i odległości podstawowych od obiektów terenowych.

 

3.          Na obszarze planu obowiązują ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego określone w innych regulacjach niniejszej uchwały i przepisach odrębnych.

 

§ 7. Ustalenia dotyczące zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego.

 

1.          Ustala się nakaz przestrzegania zakazów i nakazów zawartych w rozporządzeniu nr 6 Wojewody Kaliskiego z dnia 22 stycznia 1993 roku (Dz.Urz. Woj. Kaliskiego nr 2 z 1993 r.) w sprawie powołania Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dąbrowy Krotoszyńskie, Baszków Rochy" oraz przepisów prawa powszechnego i miejscowego.

 

2.          Ustala się nakaz zastosowania  odpowiednich środków technicznych, gwarantujących szczelność rurociągu zabezpieczających wody podziemne przed zanieczyszczeniem produktami ropopochodnymi głównego zbiornika wód podziemnych nr 310 - „Dolina Kopalna Rzeki Ołobok".

 

3.          Ustala się, na terenach cennych pod względem przyrodniczym, nakaz prowadzenia prac poza sezonem wegetacyjnym.

 

4.          Ustala się nakaz odbudowy i przywrócenia do stanu pierwotnego sieci melioracyjnych, w przypadku ich uszkodzenia. Ponadto skarpy kanałów należy odtworzyć i zabezpieczyć przed rozmyciem.

 

5.          Przy pracach związanych z realizacją inwestycji, ustala się nakaz wykorzystania najlepszych dostępnych technik mających na celu osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony środowiska.

 

6.          Ustala się nakaz poddania procesowi unieszkodliwienia, zgodnie z przepisami odrębnymi, odpadów, powstałych w wyniku prowadzenia prac budowlanych i eksploatacji inwestycji, kwalifikujących się jako odpady niebezpieczne.

 

§ 8. Ustalenia dotyczące zasad ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.

 

Na obszarze objętym niniejszym planem ustala się nakaz przeprowadzenia prac archeologicznych dokumentacyjno-zabezpieczających w porozumieniu z właściwą służbą ochrony zabytków.

 

§ 9. Ustalenia dotyczące wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych oraz parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, gabarytów obiektów i wskaźników intensywności zabudowy.

 

1.      Ustala się, że na obszarze planu nie zachodzi potrzeba wyznaczenia przestrzeni publicznych.

 

2.      Ustala się, że na obszarze planu nie zachodzi potrzeba określenia parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, gabarytów obiektów i wskaźników intensywności zabudowy innych, niż zawarte w pozostałych regulacjach niniejszej uchwały i przepisach odrębnych.

 

§ 10. Ustalenia dotyczące granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie przepisów odrębnych, w tym terenów górniczych, a także narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.

 

1.          W granicach objętych niniejszym planem na terenach:

1)          rolniczych, oznaczonych na rysunku planu symbolem R, ustala się strefę bezpieczeństwa o szerokości 12 m, której środek stanowi oś rurociągu paliwowego,

2)          infrastruktury technicznej, oznaczonych na rysunku planu symbolem XR ustala się strefę bezpieczeństwa o szerokości 6 m, której środek stanowi oś rurociągu paliwowego, zgodnie z Postanowieniem Starosty Ostrowskiego znak AB.7361/9/07 z dnia 07.09.2007 r.

 

2.          W strefie, o której mowa w ust. 1 zakazuje się lokalizowania budowli i urządzania stałych składów i magazynów oraz zalesiania.

 

3.          W strefie, o której mowa w ust. 1 dopuszcza się lokalizowanie innej infrastruktury sieci uzbrojenia terenu zgodnie z przepisami odrębnymi, w uzgodnieniu z zarządcą rurociągu paliwowego.

 

4.          W czasie eksploatacji rurociągu paliwowego dopuszcza się użytkowanie terenów rolnych nad rurociągiem w dotychczasowy, rolniczy, sposób bez żadnych ograniczeń, za wyjątkiem sadzenia drzew w odległości mniejszej niż 5 m od rurociągu paliwowego.

 

5.          Ustala się nakaz zachowania, na terenach położonych w zasięgu obszaru i terenu górniczego „Tarchały", ustaleń zawartych w zarządzeniu w sprawie powołania tego obszaru i zachowania odległości od istniejących gazociągów i odwiertów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

6.          Ustala się, że na obszarze objętym niniejszym planem nie zachodzi potrzeba określenia ograniczeń w zagospodarowaniu terenów  narażonych na niebezpieczeństwo powodzi i zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.

 

§ 11. Ustalenia dotyczące szczegółowych zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości oraz szczególnych warunków zagospodarowania terenów i ograniczeń w ich użytkowaniu, w tym zakazu zabudowy.

 

1.      Na obszarze objętym niniejszym planem dopuszcza się scalanie i wtórne podziały nieruchomości w ramach obowiązującego prawa.

 

2.      Na obszarze objętym niniejszym planem obowiązują ustalenia dotyczące szczególnych warunków zagospodarowania terenów oraz ograniczeń w ich użytkowaniu, w tym zakazu zabudowy, określone w pozostałych regulacjach niniejszej uchwały i przepisach odrębnych.

 

§ 12. Ustalenia dotyczące zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej.

 

1.      Ustala się obsługę komunikacyjną inwestycji, o której mowa w § 4,  z istniejącego systemu komunikacji.

 

2.      Ustala się nakaz wykonania skrzyżowań rurociągu paliwowego z drogami o nawierzchni asfaltowej metodą przeciskową lub przewiertową; o nawierzchni utwardzonej szutrowej lub żwirowej wykonanie przekopem otwartym; przy równoległym do dróg przebiegu rurociągu - zachowania odległości wymaganych w obowiązujących przepisach. Obowiązuje zakaz umieszczania w pasie drogowym urządzeń niezwiązanych z potrzebami ruchu drogowego. Dopuszcza się lokalizowanie tych urządzeń w pasie drogowym za zgodą zarządcy drogi.

 

3.      Ustala się nakaz wykonania zbliżeń i skrzyżowań rurociągu paliwowego z istniejącymi gazociągami zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

4.      Ustala się nakaz wykonania skrzyżowań rurociągu paliwowego z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi zgodnie z wytycznymi prowadzenia prac ziemnych; przy równoległym do linii elektroenergetycznych przebiegu rurociągu - zachowania odległości wymaganych w obowiązujących przepisach. Dopuszcza się zaopatrzenie inwestycji w energię elektryczną z istniejącej sieci po jej rozbudowie odpowiednio do zapotrzebowania.

 

5.      Ustala się nakaz uzgadniania skrzyżowań i zbliżeń rurociągu paliwowego z innymi, istniejącymi instalacjami podziemnymi i napowietrznymi, z ich zarządcami na bazie warunków technicznych.

 

6.      Ustala się nakaz wykonania przekroczeń rurociągu paliwowego przez cieki wodne zgodnie z obowiązującymi przepisami i w uzgodnieniu z zarządcą cieku wodnego.

 

7.      Na obszarze objętym planem dopuszcza się remonty, modernizacje istniejącej infrastruktury technicznej w uzgodnieniu z zarządcą rurociągu paliwowego.

 

8.      Ustala się nakaz zabezpieczenia przed korozją rurociągu paliwowego na całej długości oraz zamontowania słupków ochrony katodowej i ich rozmieszczenie nie przekraczające odległości 1 kilometra pomiędzy sąsiednimi słupkami.

 

9.      Ustala się nakaz oznakowania trasy rurociągu paliwowego za pomocą słupków znacznikowych w sposób zapewniający ich widoczność i rozmieszczenie w odległości nie przekraczającej 1 kilometra pomiędzy sąsiednimi słupkami.

 

§ 13. Ustalenia dotyczące sposobów i terminów tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów.

 

1.      W granicach objętych niniejszym planem, na terenach oznaczonych symbolem R, dopuszcza się tymczasowe ich zajęcie na pas montażowy o szerokości 18 m, w ramach którego ustala się wydzielenie strefy bezpieczeństwa, o której mowa w § 10 ust. 1, a na czas budowy strefy transportu, montażu i odkładu gruntu.

 

2.      Ustala się, po zakończeniu budowy, nakaz uporządkowania i przywrócenia do stanu pierwotnego dróg, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 4.

 

3.      Dopuszcza się termin czasowego użytkowania terenów, o którym mowa w ust. 1 w okresie do 2 lat od chwili rozpoczęcia robót ziemnych.

 

4.      Ustala się, po zakończeniu budowy, nakaz rozplantowania odłożonej warstwy humusu oraz  uporządkowanie terenu i przywrócenie do stanu pierwotnego.

 

5.      Na obszarze objętym planem zakazuje się lokalizacji obiektów i urządzeń o charakterze tymczasowym, niezwiązanych z realizacją ustaleń planu.

 

ROZDZIAŁ III

USTALENIA KOŃCOWE

 

§ 14. Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 1995 roku (tekst jednolity Dz.U. nr 121 poz. 1266 z 2004 r.) niniejszym planem zmienia się przeznaczenie gruntów leśnych o powierzchni 1,43 ha - decyzja Ministra Środowiska z dnia 10 marca2008 r. na cele określone w niniejszym planie.

 

§ 15. Na obszarze planu obowiązuje stawka procentowa stanowiąca podstawę do określenia opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w wymiarze 1%.

 

§ 16. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Ostrów Wielkopolski.

 

§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Stefan Matuszak Załącznik Nr 3

 

do uchwały nr XVI /191/ 2008
Rady Gminy Ostrów Wielkopolski
z dnia 13 czerwca 2008 r.

 

Rozstrzygnięcie w sprawie realizacji zadań

z zakresu infrastruktury technicznej oraz zasad ich finansowana

 

            Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zmianami) art. 7 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001, Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zmianami) - uchwala się, co następuje:

            Z ustaleń zawartych w uchwale w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz z przeprowadzonej analizy i wykonanej prognozy skutków finansowych  planu wynika, iż jego przyjęcie oraz realizacja zapisanych w nim zadań z zakresu infrastruktury technicznej nie pociąga za sobą wydatków z budżetu gminy.

Załącznik Nr 4

do uchwały nr XVI /191/ 2008
Rady Gminy Ostrów Wielkopolski
z dnia 13 czerwca 2008 r.

 

Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrywania uwag wniesionych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrów Wielkopolski w części dotyczącej przebiegu rurociągu paliwowego DN-250 Ostrów Wielkopolski - Wrocław

 

Lp.

Data wpływu uwagi

Nazwisko i imię, nazwa jednostki organizacyjnej i adres zgłaszającego uwagi

Treść uwagi

Oznaczenie nieruchomości, której dotyczy uwaga

Ustalenia projektu planu dla nieruchomości, której dotyczy uwaga

Uwagi nieuwzględnione przez Wójta Gminy

Rozstrzygnięcie Rady Gminy Ostrów Wielkopolski

załącznik do uchwały ____ z dnia __________________

Uwaga uwzględniona

Uwaga nieuwzględniona

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

1

 

 

-------

 

-------

 

-------

 

-------

 

-------

 

-------

 

-------

 

-------

 -------------------

mapki są do wglądu w urzędzie gminy