Wyszukiwarka:
Jesteś w dziale:  Strona Główna » Biuletyn Informacji Publicznej » Informacje publiczne » Zadanie publiczne - kanalizacja

Zadanie publiczne - kanalizacja

Zadania publiczne - kanalizacja sanitarna

1. PODSTAWA OPRACOWANIA

 

Opracowanie wykonano na podstawie zlecenia Gminy Ostrów Wielkopolski i umowy zawartej w dniu 26 lutego 1999 r.

 

2. PRZEDMIOT , ZAKRES I CEL OPRACOWANIA

 

Przedmiotem niniejszego opracowania jest Program Ogólny Kanalizacji Sanitarnej Gminy Ostrów Wielkopolski.

W programie przedstawiono sposoby odprowadzenia ścieków z poszczególnych miejscowości, lokalizację przepompowni ścieków oraz tras rurociągów tłocznych.

W programie określa się również warunki techniczno - ekonomiczne realizacji inwestycji z omówieniem wariantowości rozwiązań oraz etapowania inwestycji.

Celem opracowania jest określenie podstawy do sporządzenia wieloletniego planu inwestycyjnego w zakresie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski

 

3. MATERIAŁY WYKORZYSTANE DO OPRACOWANIA

 

  • Program kanalizacji wsi i budowy oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski
  • Metodyka sporządzania regionalnych programów zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodą - część II
  • Kanalizacja ścieków bytowo-gospodarczych .
  • Plany sytuacyjno-wysokościowe w skali  1:10 000  dla Gminy Ostrów Wielkopolski

 

4. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

 

W granicach gminy Ostrów Wielkopolski  znajdują się 34 wsie sołeckie. Gospodarczo jest to teren głównie rolniczy. Zabudowa wsi zwarta położony wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Podstawową jednostką opracowania stanowi obszar wsi w jej granicach administracyjnych.

Program kanalizacji wykonano dla okresu docelowego przyjmując ilość ścieków dla roku 2010.

Szczególnie rozważono możliwości (zgodnie z sugestią Urzędu Gminy) odprowadzenia maksymalnej ilości ścieków z terenu gminy do oczyszczalni miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim, która zlokalizowana jest w Rąbczynie.

W związku z powyższym w programie przedstawiono koncepcję budowy kolektorów kanalizacyjnych systemu grawitacyjno-ciśnieniowego wraz z przepompowniami ścieków. W załączonej tabeli sporządzono bilans ścieków odpływających z poszczególnych wsi, zestawiono długości i średnice kanałów grawitacyjnych i ciśnieniowych oraz pokazano lokalizację przepompowni.

Na podstawie powyższych zestawień sporządzono zestawienie szacunkowych nakładów wraz z podziałem na etapy realizacji. Rodzaj i system kanalizacji ustalony został dla każdej miejscowości na podstawie analizy rodzaju zabudowy oraz ukształtowania terenu.

Układ przestrzenny programowanej sieci kanalizacyjnej wraz z określeniem średnic rurociągów i rozmieszczeniem przepompowni ścieków został przedstawiony na planach w skali  1:20 000  (do wglądu w Urzędzie Gminy).

Dla układu sieci kanalizacyjnej i kierunku odpływu lub doprowadzenia ścieków przeprowadzono analizę techniczno -  ­ekonomiczną uwzględniającą możliwości techniczne zastosowania sieci grawitacyjnej bądź ciśnieniowej oraz kosztów budowy i eksploatacji przepompowni ścieków. Uwzględniając te parametry przyjęto za optymalne przedstawione rozwiązanie, co nie oznacza, że na etapie opracowań projektowych po szczegółowej analizie tras kolektorów na mapach w skali 1: 1 000, nie mogą być wprowadzone korekty przyjętych rozwiązań kierunkowych.

 

5.  WNIOSKI KOńCOWE

­

Całość ścieków z gminy Ostrów Wlkp. proponuje się doprowadzić do Ostrowskiej Oczyszczalni Ścieków w miejscowości Rąbczyn.

Poprzedni program opracowany przez Biuro Projektów Wodnych Melioracji w Poznaniu w roku 1996 przewidywał wybudowanie oczyszczalni ścieków w miejscowości Sobótka, Szczury, Daniszyn, Sadowie oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków w Lewkowie.

Oczyszczalnie te miały oczyścić 1.267,3 m3/d natomiast pozostałe ścieki w ilości 1.373,3 m3/d miały być skierowane do oczyszczalni w Ostrowie Wielkopolskim.

Obecnie opracowany program przewiduje skierowanie do Ostrowa wszystkich ścieków tj. 2.640,6 m3/d - 228,9 m3/h. Ścieki te proponuje się wprowadzić do kanałów sanitarnych grawitacyjnych jak również do przepompowni ścieków zlokalizowanych w Ostrowie oraz w Radłowie.

 

Ścieki w ilości 8,2 m3/h z miejscowości Lewkowiec i Franklinów zostaną wprowadzone bezpośrednio do oczyszczalni w Rąbczynie.

Ścieki z miejscowości Łąkociny, Daniszyn, Cegły, Chruszczyny, Mazury oraz z Lamek w ilości 42 m3/h wprowadzone zostaną do przepompowni ścieków w Radłowie.

Do przepompowni w ul. Zielnej proponuje się wprowadzenie ścieków z miejscowości Gorzyce Wielkie, Topola Mała, Radziwiłłów w ilości 43,4 m3/h.

Z części Zacharzewa ścieki w ilości 3,1 m3/h wprowadzić należy do kanału grawitacyjnego w ul. Krotoszynskiej.

Ścieki z miejscowości Wysocko Wielkie zostaną odprowadzone do ulic: Klasztornej w ilości 4,1 m3/h oraz do ulicy Południowej w ilości 12,4 m3/h.

Ścieki z miejscowości Smardowskie Olendry, Sadowie oraz Kamienice Nowe w ilości 9,3 m3/h zostaną wprowadzone do kanału  grawitacyjnego w ul. ________________________

Ścieki z miejscowości Wtórek w ilości 13,4 m3/h zostaną wprowadzone do kanału grawitacyjnego w ul. Grabowskiej.

Ścieki z miejscowości położonych na północ od Ostrowa tj. z Sobótki, Borowca, Gutowa, Górzna, Górzenka, Biniewa, Szczur, Będzieszyna, Słaborowic, Młynowa, Lewkowa, Czekanowa i Karsek zostaną wprowadzone poprzez przepompownię w Karskach do przepompowni głównej w Ostrowie Wielkopolskim zlokalizowanej na ul. Gdańskiej. Ilości tych ścieków wynoszą 93 m3/h.

Obecnie (stan na dzień 31.05.2003 r.) wykonano ponad 31 km sieci kanalizacji sanitarnej , umożliwiając podłączenie do sieci mieszkańcom 3 wsi : Wysocko Wielkie,  Gorzyce Wielkie i Topola Mała . Ponadto wykonano sieć w części wsi Zacharzew oraz przejście nad Ołobokiem.

Rozpoczęto również kanalizowanie wsi Karski, Kołątajew, Lewków Osiedle.

 

Zestawienie długości i średnic kanalizacji sanitarnej w Gminie Ostrów Wielkopolski. Wykonanie w latach 1999 – 2003

Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji: Karol Lubieniecki
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Karol Lubieniecki (07/07/2003 12:18:20)
  • zaakceptowanie treści informacji: Karol Lubieniecki (07/10/2003 11:21:13)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Karol Lubieniecki (07/10/2003 11:21:01)
Lista wiadomości